Charakterystyka rekuperacji i pomp cieplnych

Charakterystyka rekuperacji i pomp cieplnych – systemy odzysku ciepła mogą występować w różnych postaciach, ale wszystkie wymagają pewnego rodzaju wymiennika ciepła. Znajduje się on w budynku, zwykle na strychu lub na dachu, a rury i system rekuperacji oparty na pompach doprowadzają go do każdego pomieszczenia, wyciągając zużyte powietrze i zastępując je ciepłym, czystym powietrzem.

Odzyskiwanie ciepła z koła termicznego

Dzięki największej wydajności odzysku powietrza ze wszystkich systemów rekuperacyjnych w Krakowie i pomp ciepła termiczne jednostki kół również wydają się znacznie większe. Składają się z dwóch dużych kół z układem komórkowym podobnym do plastra pszczelego, z których jedna wciąga powietrze zużyte, które zostało już wywiane, a druga połowa zasysa świeże powietrze z zewnątrz. Koła obracają się w przeciwnych kierunkach względem siebie, a energia z powietrza zużytego, wywiewanego jest przekazywana do powietrza wejściowego, ogrzewając je za pośrednictwem pomp.

Schemat odzysku ciepła koła termicznego lub wymiennika ciepła są zwykle wykonane z aluminium, ale w rzeczywistości można je zbudować z szerokiej gamy materiałów, w tym z tworzywa sztucznego, a nawet papieru. Koło termiczne ma tę zaletę, że jest bardzo wydajne w porównaniu z innymi systemami i może zapewnić szybszy zwrot z inwestycji, jeśli zostanie odpowiednio skonfigurowane. Jako system odzyskiwania ciepła można kontrolować prędkość obrotu kół i ilość przenoszonej energii, aby podnieść lub obniżyć temperaturę powietrza dostarczanego z powrotem do budynku.

Technologia ogrzewania pompami i rekuperatorem

Jest to zazwyczaj rozwiązanie o wiele bardziej powszechne niż termiczne odzyskiwanie ciepła z kół, ponieważ można je wykorzystać na mniejszą skalę, gdzie ciepło płytowe lub technologia rekuperatora najlepiej wykona swoje zadanie. Technologia ta najczęściej składa się z pudełka z szeregiem równoległych płyt wykonanych z metalu lub tworzywa sztucznego, które pozwalają, aby powietrze wywiewane przepływało przez powietrze przychodzące, przenosząc energię i ogrzewając ją. Strumienie powietrza są oddzielone płytami i nigdy się nie dotykają, więc jednym z kluczowych czynników wydajności dowolnego systemu jest to, jak cienkie i przewodzące są poszczególne płyty.

Schemat płytowego rekuperatora odzyskiwanie ciepła może poszczycić się mianem jednego z najbardziej efektywnych sposobów na wykorzystanie pomp w celu ocieplenia danego budynku.

Pompy ciepła pobierają ciepło z jednego obszaru i przenoszą go w inne miejsce. Działają w podobny sposób jak agregat chłodniczy i mogą być używane zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania powietrza. Istnieje wiele różnych odmian, które mogą pobierać ciepło z powietrza zewnętrznego, a także z ziemi, za pomocą sieci rur.

Więcej na temat systemu rekuperatorów i pompy cieplnej.

Cewkę rozprowadzającą powietrze w systemie można wprowadzić do istniejącej wentylacji, która zwykle składa się z dwóch cewek, połączonych ze sobą za pomocą pompowanego obwodu rur. Woda jest zwykle używana do ładowania obwodu, odbierania ciepła z rury wydechowej i przekazywania go do wężownicy powietrza nawiewanego. Takie systemy odzyskiwania ciepła są stosowane tam, gdzie dwa strumienie powietrza nie są wystarczająco blisko, aby uzyskać bardziej wydajne systemy, takie jak koło termiczne lub technologia rekuperatora i pompy cieplnej.

Charakterystyka rekuperacji i pomp cieplnych
Charakterystyka rekuperacji i pomp cieplnych

Ze wszystkich systemów odzysku ciepła rury grzewcze są najmniej konserwowane. Można ich jednak używać tylko wtedy, gdy wentylacja odbywa się w jednym systemie. Wykorzystuje system rurowy z czynnikiem chłodniczym do pobierania ciepła z powietrza wywiewanego i przekazywania go do powietrza nawiewanego. Rury pionowe wykorzystują odparowanie czynnika chłodniczego do przeniesienia ciepła, podczas gdy rury poziome zawierają knoty w przewodach rurowych, które również umożliwiają przenoszenie czynnika chłodniczego. Instalacje pionowe są bardziej wydajne niż poziome.

Jako systemy odzysku ciepła, ekonomizery spalin z kotłów mogą być teraz montowane oczywiście w nowych kotłach. Można je również zamontować w retro  starszych modelach i wychwytywać podgrzaną parę, którą można następnie wykorzystać na różne sposoby w celu poprawy wydajności kotła. W większości przypadków zwiększoną wydajność można uzyskać przez skraplanie lub nie kondensowanie układów gaz-woda.

Szeroki zakres procesów przemysłowych wytwarza ciepło i gazy, które mogą korzystać z systemów odzyskiwania ciepła, w tym te, które powodują parowanie, takie jak gorzelnie, w których marnotrawstwo ciepła może szybko uciec do atmosfery. Proces chłodzenia i podgrzewania, pasteryzacja, suszenie prania na dużą skalę, a nawet piekarniki mogą być wyposażone w systemy odzyskiwania ciepła w celu oszczędzania energii, które następnie można poddać recyklingowi w celu zapewnienia ogrzewania do innych zastosowań.

Odzysk ciepła jest jednym z głównych problemów branży zrównoważonego zużycia energii, ponieważ pozwala w pełni wykorzystać to, co produkujemy, i tworzy bardziej wydajne systemy grzewcze od serca naszych domów, biur i fabryk.